Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Uniwersjada: Adam Cieślar pierwszym polskim narciarzem ze złotem! [WIDEO]

Kombinacja norweska -> świat wyniki

2013-12-13

Adam Cieślar wywalczył pierwszy złoty medal w narciarstwie dla reprezentacji Polski podczas Uniwersjady w Trentino! Polak po kapitalnym biegu błyskawicznie połknął Tobiasa Simona, a na ostatnim kółku zgubił także Johannesa Wasela i pewnie zwyciężył. Jest to pierwsze złoto dla Polski w narciarstwie i drugie na całej Uniwersjadzie. Wielkie gratulacje dla naszego dwuboisty.

 

Po skokach prowadził Johannes Wasel. Skoczył on 101,5 metra i miał 10 sekund przewagi Tobiasem Simonem (99,5m), który wyraźnie nie był zadowolony ze swojej próby. Bardzo dobrze spisał się Adam Cieślar, który odpuścił serię próbną, a w konkursie poszybował na 99 metr. Tracił on do liderującego Niemca 25 sekund. Czwartą lokatę zajmował Markus Sommerhalter (98m), który tracił 38 sekund. Wydawało się przed biegiem, że między tymi czterema zawodnikami rozegra się walka o medale. Trudno było wskazać faworyta, ale Polak nie był bez szans nawet w walce o złoty krążek. Pozostali nasi zawodnicy spisali się słabiej i byli klasyfikowani poza dziesiątką. Szczepan Kupczak (97,5m) był 11. i tracił 58 sekund, a Paweł Słowiok (93m) 14. i tracił minutę i dwie sekundy. Ich starty nie były jednak duże.

 

PEŁNE WYNIKI PO SKOKACH

 

W biegu Adam Cieślar systematycznie odrabiał straty do liderującego po skokach Johannesa Wasela. Kompletnie nie liczył się wicelider Tobias Simon, który niemal od razu został dogoniony przez Polaka i zawody zakończył dopiero na 19. miejscu. Cieślar po 7,5 km już biegł razem z Waselem i mieli bezpieczną przewagę nad resztą. Chwilę odpoczął za jego plecami, zaatakował na podbiegu i Niemiec nie potrafił odpowiedzieć. Polak pewnie wygrał, a Wasel finiszował dziesięć sekund po nim. Brązowy medal nieco nieoczekiwanie wywalczył Aguri Shimizu, który stracił do Cieślara 19 sekund. Kolejne lokaty zajęli Kutal i nieco sensacyjnie Matti Herola. Pierwszą szóstkę zamknął kolejny Fin, Eetu Vaehaeoseyrinki.

 

Dopiero na 17. miejscu zmagania zakończył Paweł Słowiok, który w połowie biegu znajdował się nawet na trzecim miejscu. Polak zaczął bieg fantastycznie, ale przeszarżował i nie starczyło mu sił do końca rywalizacji. Słowiok stracił do triumfatora 59 sekund. Szczepan Kupczak spadł o 12 lokat w biegu i finiszował jako 23 (+2:30.9).

 

PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW

 

 

Jest to pierwszy złoty medal dla Polski w narciarstwie i drugi w ogóle na tej Uniwersjadzie. Gratulacje dla Adama Cieślara, dla którego to być może przełomowy sezon. Dwa tygodnie temu podopieczny Jana Klimko zdobył bowiem pierwsze w karierze punkty Pucharu Świata (22. miejsce w Kuusamo).

 

W poniedziałek kombinatorów czeka zapomniany już przez kibiców start masowy, a w środę rywalizować będą w konkursie drużynowym.

 

Konrad Rakowski FOT: universiadetrentino.org

Komentarze - 15

M_B

Opublikowano: 2013-12-13 15:35:20

Jak już startuję w tych zawodach, to mam nadzieję, że pewnie wywalczy medal, bo stać go na niego niewątpliwie :), trzymam kciuki za Adama.

Raku

Opublikowano: 2013-12-13 15:54:58

Trudno żeby żeby życzyć naszym zawodnikom źle, tym bardziej że na PŚ jednak kogoś wysłano i startujemy i tu i tu. Nowakowska, Hojnisz i Czerwonka dały Cieślarowi szansę na promocję kombinacji i pierwsze złoto dla Polski na tej Uniwersjadzie, choć ciężko będzie ograć trzech Niemców, bo dwóch to mimo wszystko zawodnicy kadry B Niemiec.

Rychu GKM

Opublikowano: 2013-12-13 18:00:18

Trudno żeby żeby życzyć naszym zawodnikom źle, tym bardziej że na PŚ jednak kogoś wysłano i startujemy i tu i tu. Nowakowska, Hojnisz i Czerwonka dały Cieślarowi szansę na promocję kombinacji i pierwsze złoto dla Polski na tej Uniwersjadzie, choć ciężko będzie ograć trzech Niemców, bo dwóch to mimo wszystko zawodnicy kadry B Niemiec. Pierwsze złoto zdobył Jan Szymański :D

Raku

Opublikowano: 2013-12-13 20:07:17

Walka była na minuty, a dziesięć minut po biegu musiałem wyjść, więc niech będzie pierwszy złoty medal w narciarstwie w drugi w ogóle;) Dzięki za czujność;)

M_B

Opublikowano: 2013-12-13 17:27:53

Brawo za złoto Adam :)

M_B

Opublikowano: 2013-12-13 17:28:42

No i mamy złoto :), brawo Adam ! A Paweł przekombinował na początku biegu niestety...

ale10poz

Opublikowano: 2013-12-13 17:34:37

Brawo dla Adama!!! Oby to nie był ostatni jego medal na tej Uniwesjadzie.

Raku

Opublikowano: 2013-12-13 17:44:54

Gratulacje piękny bieg i pierwsze złoto dla Polski. Szkoda, że Słowiok nie wytrzymał bo zapowiadało się jeszcze piękniej:)

Flawia

Opublikowano: 2013-12-13 19:00:44

Gratulacje dla Adama, swietnie sie spisal! :D

Fan

Opublikowano: 2013-12-13 19:40:16

Brawo Mini! Miło patrzeć jak Polak się tak z niemaszkami rozprawia;) Graty i po prosze dwa razy to samo!!

ant

Opublikowano: 2013-12-13 21:28:30

Gratulacje!!! Ale Słowiok i Kupczak muszą się w drużynie bardziej sprężyć! Walczymy dalej!

stavo

Opublikowano: 2013-12-14 21:03:11

No proszę, masowy bieg będzie nawet. Nie mogę się doczekać, a dla Cieślara gratulacje!

Raku

Opublikowano: 2013-12-14 21:33:29

Tak jak większość kibiców kombinacji się nie może doczekać;) Na kolejnej Uniwersjadzie w Hiszpanii prawdopodobnie nie będzie kombinacji (choć podobno ma być jakiś "zamiennik" dla tych zawodów, ale nie śledzę tego aż tak dokładnie). FIS się pewnie nie ugnie i startu wspólnego nie przywróci, także zwycięzca może być ostatnim triumfatorem na długie lata. Dodatkowo popołudniowy bieg i skoki wieczorem na głównym kanale Eurosportu. Na pewno to wszystko trochę podnosi rangę tej imprezy, która nie jest bardzo wysoka. Polakom odpadł też jeden istotny rywal, bo Kutal poleciał do USA na PK.

marcin80

Opublikowano: 2013-12-15 00:23:09

Hej, Nie przesadzajmy z tymi zachwytami bo tak naprawdę jakich miał tam przeciwników? Ja kojarzę ze startów w PK Espena Andersena oraz Eetu VAEHAESOEYRINKI (on chyba nawet w PS startował). Morze jeszcze na jakiś zawodach pojawiał się Aguri Shimizu. Wiec tak naprawdę była tam 3 lub nawet 4 liga. Wiec zastanówmy sie co to za sukces? Przecież uniwersjady nikt poza Polakami nie traktuje powaznie... ( no i Eurosportu, ktory nie bedzie transmitowal IO wiec zapycha ramowke podrzednymi imprezami)

Raku

Opublikowano: 2013-12-15 11:46:58

Tobias Simon i Johannes Wasel to kadra B Niemiec, Andersen to medalista MŚJ i Vaehaesoeyrinki czasem coś uciuła w PŚ. Oczywiście obsada jest na pewno słabsza niż w PK i dlatego w Rankingu Polaków: http://www.skipol.pl/kombinacja_norweska/artykul/4565#left zwycięstwo w Uniwersjadzie, to punkty na poziomie 28 miejsca w PŚ i 16 miejsca w PK. No ale nie takie gwiazdy w polskiej reprezentacji nie zdobyły złota (biathlonistki, skoczkowie), więc Cieślar swoje na ten moment zrobił zrobił.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl