Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Uniwersjada: Polskie podium w Predazzo! Srebro dla Cieślara, brąz dla Słowioka [WIDEO]

Kombinacja norweska -> świat wyniki

2013-12-16

Aguri Shimizu zwyciężył w drugiej indywidualnej konkurencji kombinatorów norweskich na Uniwersjadzie w Trentino. Japończyk w dzisiejszym starcie masowym pokonał świetnie dysponowanych Polaków. Adam Cieślar wywalczył srebrny medal, a Paweł Słowiok brązowy. Szczepan Kupczak zajął piąte miejsce.

 

Po biegu ze startu wspólnego prowadził Viacheslav Barkov. Przez dłuższy czas cała stawka zawodników biegła razem. Tempo narzucali Mads Waaler i Adam Cieślar. Na ostatniej pętli zaatakował Rosjanin Viacheslav Barkov, który pewnie zwyciężył, ale znacząco nie rozerwał grupy. Drugie miejsce zajął Paweł Słowiok. Polak stracił do triumfatora tylko trzy sekundy. Jako trzeci finiszował Mads Waaler, który stracił siedem sekund, a jako czwarty Emil Vilhelmsen (+8.7). Na bardzo dobrym piątym miejscu rywalizację zakończył Aguri Shimizu (+9,1), który cały czas biegł na końcu czołowej grupy i po każdym kilometrze systematycznie przesuwał się do góry. Szóste miejsce zajął Adam Cieślar (+9.8), który w końcówce nieco osłabł. Pierwszą dziesiątkę z kilkunastosekundową stratą uzupełnili: Matti Herola, Borut Mavc, Samir Mastiev oraz Eetu Vaehaesoeyrinki. Szczepan Kupczak dobiegł jako szesnasty i stracił 45 sekund. Niestety nasz zawodnik z powodu kolizji kilkaset metrów musiał biec bez kija.

 

Do rywalizacji nie przystąpił jeden z faworytów, srebrny medalista z piątku, czyli Johannes Wasel. W ostatnich chwili zgłosili się Borut Mavc i Sebastian Welle, którzy w pierwszym konkursie konkursie nie startowali, gdyż rywalizowali w Alpen Cup.

 

PEŁNE WYNIKI BIEGU

 

Patrząc na skoki czwartkowe (1 seria) i piątkowe (2 seria), faworytami w walce o złoto wydawali się być: Aguri Shimizu, Adam Cieślar i Eetu Vaehaesoeryinki - ciężko było wskazać głównego faworyta do pierwszego miejsca, ale najpewniejszy na skoczni wydawał się być Japończyk. Blisko nich był także Szczepan Kupczak. Po fatalnym biegu nie można było skreślać Tobiasa Simona, a także: Pawła Słowioka, Matti Herolę, Samira Mastieva, Emila Vilhelmesena, Shota Horigome i Go Yamamoto. Na prawdę trudno było przewidzieć co wydarzy się na skoczni. Różnice w czołówce były bowiem minimalne.

 

SKRÓCONA SYMULACJA SKOKÓW

 

Po pierwszej serii skoków na prowadzenie wyszedł Paweł Słowiok (100m), a za nim klasyfikowany był Adam Cieślar (101m). Niestety tuż za naszymi zawodnikami plasował się Aguri Shimizu (99,5m), który w drugiej próbie poszybował na 101 metr i pozwoliło mu to przesunąć się na pierwsze miejsce i obronić złoto wywalczone niemal trzy lata temu w Erzurum. Adam Cieślar w swojej drugiej próbie wylądował na setnym metrze, ale nie wystarczyło to na pokonanie Japończyka. Złoty medalista w Gundersenie musiał zadowolić się srebrnym medalem. Gdyby jednak nie bonifikaty za wiatr, to nasz zawodnik by zwyciężył. Trzecią lokatę zajął Paweł Słowiok, który kończył dziś rywalizację i w drugiej próbie niestety skoczył nieco słabiej (97,5m), ale pozwoliło mu to bez problemów utrzymać się na podium. Tym sposobem dwóch naszych reprezentantów wywalczyło dziś medal zimowej Uniwersjady w Trentino!

 

Nieco sensacyjnie czwartą lokatę zajął Matti Herola, który świetnie pobiegł i bardzo dobrze skakał. Jego kolega, który trenuje w kadrze, czyli Eetu Vaehaesoeyrinki, zajął dopiero dziewiąte miejsce. Na piątej lokacie rywalizacje zakończył Szczepan Kupczak. Pierwsza trójka była dziś poza zasięgiem naszego zawodnika, ale świetny drugi skok (101m) pozwolił mu znacznie awansować. Szóste miejsce zajął Tobias Simon, który w złych warunkach atmosferycznych skakał bardzo dobrze i dwa razy uzyskał najlepszą notę na skoczni. Słaby bieg nie pozwolił mu się włączyć do walki o medale. Lider po biegu, Viacheslav Barkov, zakończył rywlizację na niezłym dwunastym miejscu.

 

PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW

 

Emocjonująca końcówka rywalizacji [EUROSPORT]:

 

W środę kombinatorów norweskich czeka rywalizacja drużynowa i nasi zawodnicy wydają się być zdecydowanymi faworytami tych zawodów. Jedynym zagrożeniem mogą być dobrze dysponowani Japończycy. Kompletnie bez formy są faworyzowani Niemcy.

 

Konrad Rakowski Fot: universiadetrentino.org @Pierreteyssot

Komentarze - 10

Raku

Opublikowano: 2013-12-16 16:15:47

Pod nieobecność Rafała wrzuciłem skróconą analizę przed skokami - Polacy na miejscach 2,4 i 6 więc szykuje się ciekawa walka na skoczni. Musiałby się dziać cuda, żebyśmy nie mieli ani jednego krążka, ale niczego nie można wykluczyć.

Filip

Opublikowano: 2013-12-16 18:15:07

No to przynajmniej niech bedzie jeden na podium

Arn

Opublikowano: 2013-12-16 18:37:11

Heh wyniki wyglądają ładnie. Cieszy zwyżka formy Pawła na skoczni

Arn

Opublikowano: 2013-12-16 18:46:24

W srode drużynowe zawody i koniec dla kombinatorów uniwersjady? Wiadomo jakie dalsze plany mają? Czy na PS w Schonach sie wybiera nasza kadra?

Raku

Opublikowano: 2013-12-16 21:04:34

Jutro powinno się coś więcej na ten temat pojawić na skipolu. Tymczasem pozostaje się cieszyć dzisiejszym wynikiem. Shimizu wyrasta na specjalistę od uniwersjadowych startów masowych, ciekawe czy jeszcze będzie miał okazję startować w takim formacie na takiej imprezie;)

Fan

Opublikowano: 2013-12-16 20:10:35

Brawo! Gratulacje, ale troche szkoda tego złota! Szkoda że po pierwszej seri nie był koniec ;]]

Flawia

Opublikowano: 2013-12-16 21:29:17

Gratulacje dla chlopakow! :D Oby tak dalej!

Raku

Opublikowano: 2013-12-16 21:58:59

Żeby nie było Ci tak miło :P, to Erichsen nie zaprezentował raczej formy na kwalifikację olimpijską i prawie na pewno Szwajcarzy komuś to miejsce oddadzą. A sensacja tej Uniwersjady to Matti Herola. Gdyby nie odjęcie za telemark byłby 0.6 pkt za Słowiokiem, a on był w pierwszych zimowych zawodach w Rovaniemi 18 (!) Nie ma na swoim koncie żadnych FISowskich startów. Skąd on się urwał, to nie wiem;) Szkoda, że Finowie nie mają trzeciego do drużyny.

Flawia

Opublikowano: 2013-12-17 01:50:00

Ja tu sie ciesze ze startu Polakow, a Ty mi tu takie podlosci, chyba sie obraze normalnie ;) Powiedzialabym ze sie urwal z tego samego drzewa co Ilkka :P Finowie buduja kadre przyszlosci i wcale sie z tym nie kryja, takze to ze nie ma startow w sumie jeszcze nic nie znaczy ;)

qwerty

Opublikowano: 2013-12-16 21:30:12

No może się coś ruszy w tej naszej kombinacji ale jak już swoje na uniwersjadzie zrobili, to trzeba wracać do PŚ i walczyć z najlepszymi!!

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl