Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

PŚ w Schonach: Wielki powrót Lamy Chappuis, ambitny bieg i 37. miejsce Słowioka [WIDEO]

Kombinacja norweska -> świat wyniki

2013-12-22

Jason Lamy Chappuis zwyciężył w ostatnim tegorocznym konkursie Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w niemieckim Schonach. Francuz na finiszu ograł Johannesa Rydzeka oraz Akito Watabe. Dobrze spisał się Paweł Słowiok, który długo utrzymywał się w "30", ale w końcówce nie wytrzymał tempa rywali i został sklasyfikowany na 37. miejscu, czym wyrównał wczorajszy wynik - najlepszy w karierze.

 

Dzisiejsze skoki zostały odwołane z powodu trudnych warunków atmosferycznych, a konkretnie z powodu zbyt silnego wiatru. Oznaczało to, że w biegu zobaczymy wszystkich 63 zgłoszonych zawodników. Mieli oni startować na podsatwie piątkowej rundy prowizorycznej. Niestety sprawdził się czarny scenariusz, bo przed weekendem na niedzielę zapowiadano zdecydowanie najgorsze warunki. Jest to już druga taka sytuacja w tym sezonie, gdzie mieliśmy zobaczyć komplet zgłoszonych zawodników na trasie biegu. Pierwszy raz zdarzyło się to podczas konkursu na skoczni normalnej w Lillehammer. Tam swoją szansę wykorzystali słabsi skoczkowie, a lepsi biegacze. Dzisiaj również była szansa dla nich na powiększenie zdobyczy punktowych, a w szczególności dla Amerykanina Taylora Fletcher, który notorycznie nie kwalifikuje się do czołowej "50" a biegać potrafi bardzo szybko.

 

Taki rozwój wydarzeń nie był dobrą wiadomością dla lepszych skoczków. Różnice na skoczni w Schonach zarówno wczoraj jak i w piątek podczas rundy prowizorycznej nie były duże, więc ciężko obronić się przed dobrymi biegaczami. W obecnej sytuacji faworytami wydawali się być trzej pierwsi zawodnicy po skokach, czyli będący w życiowej formie Klemetsen, liderującyc w Pucharze Świata Frenzel i drugi w generalce Akito Watabe. Różnice między nimi nie były duże i zapowiadało się, że szybko utworzą czołową grupę. Gonić ich miał piąty Jason Lamy Chappuis (+0:29), dziesiąty Schmid (+0:32), jedenasty Rydzek (+0:33) i czternasty Krog (+0:37). W dosyć dobrej sytuacji znajdował się Mikko Kokslien, który był 30. i tracił tylko minutę. Najmniej zadowolony z takiego obrotu sprawy był Ole Martin Storlien, który w piątek został zdyskwalifkowany i stracił przez to cały weekend.

 

W biegu nie mógł wystartować Szczepan Kupczak, który nie skakał w piątekowej rundzie prowizorycznej. Paweł Słowiok był 30. (+1:00), a Adam Cieślar 35. (+1:07). Dla Słowioka była to nienajgorsza pozycja wyjściowa.

 

PEŁNE WYNIKI PO SKOKACH (PIĄTKOWA RUNDA PROWIZORYCZNA)

 

Na podstawie wyników PCR oraz aktualnego rankingu biegowego, faworytami do zwycięstwa byli Eric Frenzel oraz Akitro Watabe. Ostatni stopień podium miałby przypaść najlepszemu biegaczowi w tym sezonie, czyli Mikko Koslienowi. Polacy powinni finiszować w 5. dziesiątce. Tym razem jednak rzeczywistość mocno zweryfikowała symulację.

 

SYMULACJA BIEGU

 

Bieg rozwijał się dosyć zaskakująco. Klemetsen tym razem dosyć szybko odpadł, a Watabe i Frenzel na szóstym kilometrze dali się dogonić bardzo wielkiej grupie. Na koniec trzeciej pętli w czołówce znajdowało się aż 11 zawodników. W końcówce najlepiej poradził sobie Lamy Chappuis, który znany jest ze świetnego rozgrywania ostatnich metrów. Francuz pokonał Johannesa Rydzeka (+0.7), który jest w tym sezonie dopiero drugim Niemcem na pucharowym podium. Trzecią lokatę zajął Akito Watabe (+1.1), który tym razem zachował siły na końcówkę i pokonał na kresce Lukasa Klapfera. Dla Austriaka to i tak drugi wynik w karierze. Piątą lokatę, już z nieco większą bo pięciosekundową stratą, zajął Magnus Krog. Szóstkę uzupełnił Alessandro Pittin, który po skokach był dopiero 24. Tuż za nim uplasował się kolejny z "odrodzonych", a więc Bjoern Kircheisen. Ósma lokata dla lidera Pucharu Świata, czyli Erica Frenzela, który nie prezentuje się już tak znakomicie.

 

Z 48. miejsca na 12. awansował Magnus Moan, który uzyskał najlepszy czas na trasie. Dopiero trzynaste miejsce zajął Mikko Kokslien, który pod koniec pierwszej pętli zanotował upadek i stracił dwanaście pozycji. Gdyby nie pech Norwega, to byłby głównym kandydatem do zwycięstwa w końcówce. 14 lokatę zajął kolejny z szukających formy Niemców, czyli Tino Edelmann. Drugie punkty w karierze zdobył Samuel Costa (23. miejsce).

 

Adam Cieślar zgodnie z zapowiedzią trenera nie wystartował do biegu, a Paweł Słowiok spisywał się na trasie bardzo dzielnie. Jeszcze na szóstym kilometrze zajmował lokatę w pierwszej trzydziestce i był bliski sprawienia niespodzianki. Pod koniec rywale zachowali jednak więcej sił i nasz zawodnik finiszowął jako 37. czym wyrównał wczorajszy wynik - to jego najlepsze osiągnięcie w karierze. Do punktów zabrakło 14 sekund. Polak stracił do triumfatora minutę i pięćdziesiąt sekund - zanotował 39. czas biegu.

 

PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW

 

W klasyfikacji generalnej Eric Frenzel (403 pkt) ma tylko 62 oczka przewagi nad Akito Watabe. Jason Lamy Chappuis już jest trzeci (312 pkt). Czwarte miejsce zajmuje pechowy dziś Mikko Kokslien. Adam Cieślar jest 42.

 

KLASYFIKACJA GENERALNA

 

Jeden z naszych czytelników (Daerdin) podrzucił nam filmik z urywkami biegu.

 

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się w Czajkowskim (4-5.01).

 

Konrad Rakowski

Komentarze - 13

Kapustnik

Opublikowano: 2013-12-22 16:05:27

Widzę zwyżkę formy Moana. 1 czas biegu, wczoraj wygrana... jak tylko w Soczi nie spieprzy dokumentnie skoków to mistrz murowany! Kibicuję mu od dawna i liczę, że tak się stanie.

Raku

Opublikowano: 2013-12-22 16:13:49

Dziś ten czas biegu dostał "zaocznie", bo dominator Kokslien między pomiarem pierwszym, a drugim stracił 17 sekund, zamiast tyle nadrobić, także ewidentnie jakiś poważniejszy wylot z trasy, a jakieś konkrety pewnie się pojawią niedługo;) Też kibicuje Moanowi, ale nie wierzę, że on będzie kiedykolwiek regularny, więc na IO albo się uda albo nie;);)

Kapustnik

Opublikowano: 2013-12-22 16:30:33

Są 2 konkursy... może chociaż w jednym dobrze skoczy (dobrze to znaczy przeciętnie - więcej nie trzeba :)

Jan

Opublikowano: 2013-12-22 16:19:12

A Klimow to chyba da sobie spokój z kombinacją, jak tak dalej pójdzie.

Raku

Opublikowano: 2013-12-22 16:25:24

Klimow może zakończyć swoją przygodę na konkursach w Czajkowskim, choć pewnie będą go chcieli przetrzymać do IO, bo może chociaż prowadzić po skokach;) W każdym razie w styczniu ma już wystartować w jakimś PK w skokach (prawdopodobnie Courchevel) i jak mu dobrze pójdzie, to w kombinacji pewnie szczęścia szukał nie będzie.

Fan

Opublikowano: 2013-12-22 16:19:28

Musiał być dobry bieg i bardzo fajnie że jednak go nie pokazali i widze ze w ogóle nie pokaża... super postawa eurosportu po raz kolejny

Daerdin

Opublikowano: 2013-12-22 19:21:44

Małe urywki można zobaczyć tu: http://www.youtube.com/watch?v=nVQpfISZCIA

Doktor46

Opublikowano: 2013-12-22 20:15:14

Wielkie dzięki za link :) Już myślałem, ze bieg mogę sobie tylko wyobrazić :)

Raku

Opublikowano: 2013-12-22 20:31:12

Minutę przed metą wydawało się, że Klapfer i Lamy mają dość bezpieczną przewagę;) Szkoda, że się Austriakowi nie udało, bo może długo tej formy skokowej nie utrzymać, ale z drugiej strony dobrze, że Watabe zaczyna z kimś wygrywać na finisz;)

luki

Opublikowano: 2013-12-22 20:26:42

jak tam z kwalifikacjami do Soczi? Na ta chwile tylko Cieślar??

Raku

Opublikowano: 2013-12-22 20:35:56

Na ten moment Rafał wyliczył, że Cieślar wchodzi jako 52. Hug wypełnił minimum krajowe i żeby Słowiok czy Gąsienica weszli z PK, to musieliby stawać na podiach w Hoydalsmo albo Klingenthal. Największa realna szansa na kwalifikację nr 2, to chyba Kupczak i duża skocznia w Czajkowskim - oby były równe warunki. Później zostaje już tylko Seefeld i de facto dwa konkursu, z czego drugi uzależniony od pierwszego. Jakoś na pewno wrzucimy ten ranking olimpijski w tym roku.

Raku

Opublikowano: 2013-12-22 20:37:44

No i w ramach uzupełnienia potwierdzam upadek Koksliena, choć sprawa chyba była jasna. Wypowiedź zawodnika: "First crash in a competition in many years... Clumsy and frustrating as hell! Well well! Now it's home for regeneration! Merry Christmas!"

Daerdin

Opublikowano: 2013-12-22 23:39:46

Cieszę się ze zwycięstwa Francuza, ale w tym wyniku było chyba więcej szczęścia, niż jego aktualnych możliwości. Ostatnio skoki w konkursach wybitnie mu nie wychodziły, więc przyfarcił faktem, że liczono rezultaty z PCR. Szkoda Słowioka, bo punkty były blisko. Jak się patrzy na naszych skoczków, to aż chciałoby się oglądać podobne sukcesy w kombinacji.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl