Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

MŚJ: Dublet Philippa Ortera, Klimow ograł Portyka, Łowisz tuż za czołową dwudziestką

Kombinacja norweska -> świat wyniki

2014-02-01

Philipp Orter wywalczył drugi tytuł Mistrza Świata Juniorów w kombinacji norweskiej we włoskim Val di Fiemme. Tym razem Austriak okazał się najlepszy w sprincie. Po wczorajszym brązie, srebro dorzucił David Welde, a trzecie miejsce dosyć nieoczekiwanie zajął Martin Fritz. Najlepiej z Polaków spisał się Jan Łowisz, który zajął 21. miejsce.

 

Prowadzący po konkursie skoków Tomas Portyk poszybował na 98 metr i miał 11 sekund przewagi nad Jewgienijem Klimowem (94,5m), który wczoraj zdobył brąz w rywalizacji skoczków. Dziś na pewno liczył na dużo lepszą próbę. Trzecie miejsce zajmował Tomas Vancura (96m, +0:13). Forma biegowa Portyka była wielką niewiadomą. W normalnych okolicznościach na pewno byłby faworytem dzisiejszego biegu po tak dobrym skoku. Czwarte miejsce zajmował Martin Fritz (98m, +0:14), a piąte Kristjan Ilves (96m, +0:16). Dopiero szósty był Jarl Magnus Riiber (96m, +0:18), który znokautował rywali w serii próbnej. Później mieliśmy już większą przerwę, bo siódmy Harald Johnas Riiber (93m) tracił 38 sekund, a ósmy David Welde (93,5m) 49 sekund. Dziesiąte miejsce zajmował złoty medalista na dziesięć kilometrów, czyli Philipp Orter (91,5m). Austriak tracił 57 sekund i wydawało się, że na nim kończy się lista kandydatów do podium w dzisiejszej sprinterskiej rywalizacji.

 

Po raz kolejny bardzo dobrze spisał się Jan Łowisz (89,5m). Najlepszy z Polaków zajmował 12. miejsce ze stratą minuty i dziewięciu sekund. Miejsce w dwudziestce wydawało się być bardzo realne. Przebudził się Krystian Gryczuk (82,5m, +2:12), który zajmował 31. lokatę. Drugi z Polaków oddał swój najlepszy skok na tych MŚJ i na pewno miał szansę na włączenie się do walki o trzydziestkę. Kompletnie nie wyszedł skok Michałowi Pytelowi (79m, +2:47), który był 43. Marcin Budz spisał się podobnie jak dwa dni temu (80m, +2:54) i plasował się na 46. miejscu. Polak na pewno planował zażartą pogoń, ale tym razem pierwsza trzydziestka wydawała się być poza zasięgiem.

 

PEŁNE WYNIKI PO SKOKACH

 

W biegu ponownie najlepszy okazał się Phlipp Orter, któremu zgodnie z przewidywaniami największy opór stawiał David Weldę. Niemiec na finiszowej prostej przegrał zaledwie o jedną dziesiątą sekundy i po wczorajszym brązie, dziś musiał zadowolić się srebrem. Trzecie miejsce zajął dosyć nieoczekiwanie Martin Fritz, który przybiegł dwie sekundy po swoim koledze z drużyny i zanotował swój największy sukces w karierze. Kapitalnie jak na swoje możliwości spisał się w biegu Jewgienij Klimow. Rosjanin dogonił Tomasa Portyka i ograł go na finiszu, dzięki czemu zajął czwarte miejsce. Do Ortera stracił tylko 13 sekund i zanotował 14. czas biegu. Czech musiał zadowolić się dopiero piątym miejscem. Pierwszą szóstkę zamknął Jarl Magnus Riiber. Stracił on już jednak ponad pół minuty.

 

Dopiero siódmy był Kristjan Ilves, który nie zaliczy tych MŚJ do udanych - oczekiwania Estończyka były dużo większe. Dziesiątkę uzupełnili Harald Johnas Riiber, Hugo Buffard i Jakob Lange. Sindre Pettersen uzyskał najlepszy czas na trasie biegu i awansował z 33 na 11 miejsce. Dobrze spisali się Finowie bez Ilkki Heroli - cała czwórka uplasowała się w drugiej dziesiątce.

 

Najlepiej z Polaków spisał się Jan Łowisz (+1:56.3), który zakończył rywalizację tuż za czołową dwudziestką. Dziś finiszował jako 21. - podobnie jak wczoraj, w biegu stracił dziewięć pozycji. Podopieczny Tomasza Pochwały na pewno zaliczy te MŚJ do bardzo udanych. Dziś drugim z Polaków był Krystian Gryczuk (+3:19.5), który finiszował jako 38. Reprezentant klubu Luks-Ski Lubawka stracił w biegu siedem pozycji i po dobrym skoku nie może być w pełni zadowolony ze swojego rezultatu na trasie, a dodatkowo jego pozycję pogorszyła kolizja z reprezentantem Włoch na jednym z podbiegów. Kolejny niezły bieg zanotował Marcin Budz (+3:29.2) - tym razem awansował o pięć pozycji i skończył zawody na 41. miejscu. Michał Pytel (+4:10.0) przybiegł dziś jako 45.

 

PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW

 

Jutro czeka nas ostatnia konkurencja w kombinacji norweskiej, czyli rywalizacja drużynowa.

 

Konrad Rakowski

Komentarze - 7

fan

Opublikowano: 2014-02-01 15:36:57

No to znowu dwóch może być w 30 :)

Raku

Opublikowano: 2014-02-01 16:55:38

Tym razem się nie udało, ale MŚJ raczej udane. Każdy wróci z miejscem w "40", a Łowisz na prawdę spisał się świetnie - 22. i 21. miejsce - równa i dobra forma, a przecież on jeszcze za rok może startować na MŚJ.

Arn

Opublikowano: 2014-02-01 17:07:51

Udane mistrzostwa dla Polaków, ciekawe ile w tym zasługi Pochwały bo nasza kadra jak ryba wody potrzebuję jakiegoś trenera który ma pojęcie o skokach...

qwerty

Opublikowano: 2014-02-01 17:16:20

I o biegach też by mógł mieć pojęcie heh ;] Szczególnie Łowisz na bardzo duży plus, choć dziś liczyłem że obroni się w "20", ale dwa dobre występy

huk

Opublikowano: 2014-02-01 17:38:58

A ja bym się wstrzymał z tym wysyłaniem Klimova do skoków (no chyba, że w kombinacji jest za dużo zawodników) na tle rówieśników biegowo nie prezentuje się znowu tak tragicznie. Po prostu potrzebuje trochę czasu żeby osiągnąć podobne warunki fizyczne co dorośli zawodnicy. Myślę, że spokojnie za rok, dwa poprawi się biegowo nie tracąc przy tym wiele na skokach...

Tyskacz

Opublikowano: 2014-02-01 21:28:44

powinna być opcja lubie to na skipolu :P

Raku

Opublikowano: 2014-02-01 21:40:36

Zgadza się, ale Nurmsalu, który biegał DUŻO lepiej uciekł do skoków i tutaj akurat wiele osób uważa, że to błąd. Natomiast Klimow poprawił się w biegu i już to się odbiło na skokach chociażby tu i na PŚ w Oberstdorfie. W grudniu to on by miał z juniorami minutę przewagi nad drugim po skokach;) Po jego występie prezes Uwarow stwierdził: "Wynik, który osiągnął Klimow, daje mu prawo do ubiegania się o miejsce w drużynie skoczków na IO w Soczi" Także to też trochę związek go potrzebuje w skokach. Wiadomo, że sam zawodnik zdecyduje co jest dla niego lepsze, ale gdzie by nie poszedł to niech mu się wiedzie;)

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl