PŚ w Lahti: Rydzek zwycięża, świetna passa Watabe, Frenzel z drugą Kryształową Kulą!

Kombinacja norweska -> świat wyniki

2014-02-28

Johannes Rydzek wygrał w dzisiejszym konkursie Pucharu Świata w kombinacji norweskiej organizowanym w fińskim Lahti. Drugie miejsce zajął Akito Watabe, a trzecie po zażartej walce z Edelmannem wywalczył sobie lider Pucharu Świata, czyli Eric Frenzel. Tym samym zapewnił sobie drugą z rzędu Kryształową Kulę. Polacy nie startowali.

W pierwszej części dwuboju Wilhelm Denifl skoczył 128,5 metra i to Austriak miał wyruszyć pierwszy na trasę biegu. Miał on sześć sekund przewagi nad Ericem Frenzelem (127,5m), który po takim skoku mógł myśleć o zapewnieniu sobie zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Trzecie miejsce zajmował Christoph Bieler (130,5m, +0:11), który zanotował najlepszą odległość dzisiejszego konkursu, ale skakał w korzystnych warunkach i dostał niższe noty za styl. Czwarte miejsce zajmował drugi po Frenzelu faworyt do zwycięstwa w dzisiejszych zawodach, a więc Johannes Rydzek (126,5m, +0:26). Piąty był Jewgienij Klimow (125m, +0:29), a szósty zawsze solidny na trasie Akito Watabe (123,5m +0:34). Lekceważyć nie można było także siódmego Jana Schmida (122m, +0:43) i ósmego Tino Edelmanna (125m, +0:46). Ex aequo dziewiąte miejsce zajmowali świetnie biegający Fabian Riessle (120,5m, +0:52) i lepiej czujący się na skoczni Haavard Klemetsen (122m, +0:52). Norweg po raz kolejny zawiódł w pierwszej części dwuboju i nie dostał nawet punktów za obniżony rozbieg. To nie pierwszy przypadek, kiedy Klemetsen skacze w konkursie dużo gorzej niż na treningach.

Bardzo dobrze skoczył Ilkka Herola (118m, +1:08), który był 14. Jeśli reprezentant gospodarzy nie byłby za bardzo osłabiony przez przeziębienie, to na pewno mógł powalczy o miejsce w dziesiątce. 21. miejsce zajmował Bjoern Kircheisen (115,5m, +1:32), 25. był Joergen Graabak (112m, +1:43), 30. Mikko Kokslien (111m, +1:55), a 32. Alessandro Pittin (110,5m, +2:00). Ciężko było powiedzieć na co mogła liczyć ta grupa szybkobiegaczy. Wydawało się, że tylko na miejsce w dziesiątce.

PEŁNE WYNIKI PO SKOKACH

Na podstawie formy biegowej prezentowanej przez kombinatorów w tym sezonie oraz współczynnika trudności trasy faworytem zawodów wydawał się być Johannes Rydzek. Podium uzupełniliby Eric Frenzel oraz Akito Watabe. Kolejne miejsca w czołowej szóstce przypadłyby Fabianowi Riessle, Christophowi Bielerowi oraz Wilhelmowi Deniflowi. Najszybszy biegacz w stawce Mikko Kokslien zająłby miejsce 8., a Mistrz Olimpijski z dużej skoczni Joergen Graabak zamknąłby czołową "10".

SYMULACJA BIEGU

W biegu po czterech kilometrach utworzyła się czołowa grupa w składzie: Rydzek, Frenzel, Denifl i Bieler, którą zażarcie gonił Akito Watabe. Na trzeciej pętli oderwał się od nich Johannes Rydzek, który zgubił towarzyszących mu wcześniej rywali. W pościg za nim ruszyli Frenzel i Bieler. Nieumyślnie w pogoni przeszkodził im nieco Paval Churavy, który przewrócił się na zjeździe i wpadł na część trasy po której biegła czołówka. Eric Frenzel sprytnie przeskoczył nad Czechem, natomiast Bieler upadł i musiał włożyć sporo sił w pościg. Na ostatnim kółku Rydzek nie dał się doścignąć, mimo że nie odpuszczał go Akito Watabe. Rydzek zanotował drugi indywidualny triumf w karierze. Japończyk stracił siedem sekund i zajął drugie miejsce. Warto podkreślić, że Watabe po raz trzydziesty drugi z rzędu (licząc konkursy indywidualne i drużynowe PŚ/IO/MŚ) uplasował się w czołowej dziesiątce! Japończyk od ponad roku nie wypada z czołówki! Ostatni raz poza pierwszą piętnastką był ponad dwa lata temu. Jest to naprawdę imponująca seria wicelidera Pucharu Świata. Trzecie miejsce zajął dziś Eric Frenzel (+20.6), który na finiszu o czubek buta pokonał Tino Edelmanna (+20.6). Tym samym zapewnił sobie triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i po raz drugi z rzędu Kryształowa Kula powędruje w jego ręce. Piąte miejsce zajął Christoph Bieler (+46.7), a szóste Fabian Riessle (+1:08.8). Joergen Graabak (+1:05.7) awansował na 7. miejsce, a Sepp Schneider finiszował jako 8. Austriak zanotował tym samym najlepszy wynik w karierze. Dziesiątkę zamknęli najszybszy na trasie Alessandro Pittin i Bjoern Kircheisen.

Dobre 20. miejsce zajął Marco Pichlmayer. Austriacy potwierdzili, że jako jedyni potrafią przełożyć dobre wyniki w Pucharze Kontynentalnym na Puchar Świata. Inne nacje z Norwegami na czele mają z tym spory problem. Bardzo dobrze spisał się Eetu Vaehaesoeyrinki, który uratował honor Finów i zajął świetne 22. miejsce. Pierwsze w karierze punkty wywalczył 25. dziś brązowy medalista MŚJ Martin Fritz. Pierwsze punkty w życiu wywalczył także 27. Takehiro Watanabe. Warto także odnotować spory progres w biegu Jewgienija Klimowa. Rosjan spadł na 39. miejsce i stracił tylko trzy minuty i jedenaście sekund. W samym biegu przegrał z Pittin o nieco ponad trzy i pół minuty. Można więc to uznać za wyraźny postęp.

Do biegu nie przystąpili Ilkka Herola i Hideaki Nagai, a rywalizacji nie ukończył Tobias Haug.

PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW

W klasyfikacji generalnej prowadzi Eric Frenzel (913 pkt), który ma 332 punkty przewagi nad Akito Watabe. Do końca sezonu pozostały jeszcze trzy konkursy indywidualne, więc Niemiec już zapewnił sobie końcowy triumf. Trzeci jest Johannes Rydzek (543 pkt). Na czwarte miejsce spadł Haavard Klemetsen (509 pkt). Adam Cieślar (19 pkt) jest 58.