Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Trondheim: Joergen Graabak z drugim triumfem w PŚ, osamotniony Cieślar 37. [WYNIKI]

Kombinacja norweska -> świat wyniki

2016-02-09

Pierwsza zawody PŚ w Trondheim, które zastąpiły jeden z odwołanych konkursów w Ruce, padły łupem mistrza olimpijskiego z Soczi, Joergena Graabaka, któremu udało się wyprzedzić Erica Frenzela i młodego Riibera. Adam Cieślar, pod nieobecność swojego rówieśnika, Pawła Słowioka, nie zdołał powiększyć punktowego dorobku.

 

Wydaje się, że rację ma Fred Borre Lundberg, który widzi w utalentowanym 18-letnim Riiberze przyszłego pogromcę passy Erica Frenzela. Chociaż dzisiejsze zmagania potwierdziły, że Norweg musi jeszcze popracować nad biegiem, to dyspozycja na skoczni oraz kolejne podium w karierze 18-latka zasługują na uznanie. Młody reprezentant Kraju Wikingów w serii skoków lądował najdalej, uzyskując 131,5 metra. O metr wyprzedził zatem swojego rodaka, Haavarda Klemetsena, który zajął 2. miejsce, oraz 4. Takehiro Watanabe. 6 metrów bliżej skoczył Akito Watabe, jednak znacznie gorsze warunki, w jakich oddawał swój skok, sprawiły, że zameldował się na trzeciej pozycji. Zaskoczeniem była słabsza forma Erica Frenzela, który na półmetku plasował się dopiero na 7. lokacie ze 124-metrowym rezultatem i niemal minutą (57 sekund) dzielącą go od lidera. Klemetseen musiał odrabiać 16 sekund straty, a trzeci Watabe 33.

 

Choć 18-latek bryluje na skoczni, póki co na 10 kilometrach rządzą inni. Dziś stawkę zdystansował Joergen Graabak, pokonując tym samym nie tylko swojego młodszego kolegę z zespołu, ale i Frenela oraz Akito Watabe. Choć mistrz olimpijski z Soczi po skokach był dopiero 8. ze 123-metrową próbą, to bieg wywindował go na 1. miejsce. Tym samym prowadzący na pierwszym i drugim pomiarze Riiber zaczął tracić, a ostatecznie przegrał nie tylko ze starszym rodakiem, ale i Ericiem Frenzelem, któremu do zwycięstwa zabrakło 5.1 sekundy. Z podium spadł z kolei Akito Watabe - dzisiaj bieg nie poszedł po jego myśli - do Norwega stracił aż 42.6 sekundy, a do podium 22.9. Los Japończyka podzielił Klemetsen, który wypadł z czołowej trójki i musiał zadowolić się 7. rezultatem

 

Dla Graabaka, który zawdzięcza dzisiejszy triumf 2. rezultatowi biegu, było to drugie zwycięstwo w karierze. Pierwsze odniósł ponad rok temu we włoskim Val di Fiemme. Najlepszy czas na 10 kilometrach we wtorkowe popołudnie uzyskał z kolei rodak Frenzela, Johannes Rydzek, co dało awans z 22. na 5. lokatę.

 

Ponieważ do konkursu głównego nie awansował Paweł Słowiok po kwalifikacyjnym skoku na 96. metr, honoru biało-czerwonych w Norwegii próbował bronić Adam Cieślar, jednak dzisiejszy występ trudno zaliczyć do udanych. Już po skokach wiślanin plasował się poza punktowaną trzydziestką, uzyskując 111 metrów. By myśleć o awansie o 6 lokat i zdobyciu choćby punktu, trzeba było odrobić 26 sekund dzielących Polaka od Fina, Eero Hirvonena. To się niestety nie udało - na 10 kilometrach podopieczny Mateusza Wantuloka systematycznie tracił i już na pierwszym pomiarze czasu spadł na 39. pozycję ze stratą 2:47.0 do prowadzącego Riibera. Wprawdzie druga fotokomórka wykazała mniejszą różnicę (+2:42.9), ale nie wpłynęło to na pozycję w stawce. Ostatecznie zawodnik ze Śląska zanotował 37. lokatę i 35. czas biegu, a do czołowej trzydziestki zabrakło mu 36.5 sekundy.  

 

Szansa na poprawę już jutro. Początek  kwalifikacji o 11.00. O 13.00 rozpoczną się zmagania na skoczni, a o 15.15 bieg na trasie 10 kilometrów.

 

WYNIKI SERII SKOKÓW

OSTATECZNE WYNIKI

KLASYFIKACJA GENERALNA PŚ

 

Katarzyna Nowak 

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl