Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Ilves, Hirvonen i Yahin wygrywają krajowe mistrzostwa w kombinacji norweskiej [WYNIKI]

Kombinacja norweska -> świat wyniki

2016-10-04

Sezon letni w kombinacji norweskiej dobiega końca więc to najlepszy czas na letnią odsłonę krajowych mistrzostw. Zawody tej rangi rozegrano w Estonii, Finlandii i  Rosji.

Mistrzostwa Estonii odbyły się tradycyjnie na jedynej normalnej skoczni w tym kraju czyli w Ottepeae gdzie kombinatorzy rywalizowali na skoczni Tehvandi (k90/hs100) oraz na pobliskiej trasie biegowej na dystansie 10 kilmoetrów. Rywalizację na skoczni wygrał Kristjan Ilves oddajac skok o długości 92,5 metra dzięki czemu na trasę biegu wyruszył jako pierwszy, 22 sekundy po nim na trasę wyruszył drugi po skoku Han-Hendrik Piho, trzeci ze stratą 30 sekund do Ilvesa wyruszył Karl-August Tiirmaa. W zawodach wzięło udział 10 zawodników oraz 2 zawodniczki które również walczyły o mistrzostwa kraju w żeńskiej kategorii. 

 

Ostatecznie zawody wygrał lider po skoku Kristjan Ilves który zanotował drugi czas biegu co pozwoliło mu dotrzeć na metę 9 sekund przed Piho oraz 53 sekundy przed trzecim Karlem Augustem Tiirmą (medaliści na zdjęciu powyżej). Ze znacznie większą stratą zawody ukończył czwarty na mecie Andreas Ilves oraz piąty Kaarel Piho.

 

Warto odnotować że w zawodach nie wziął brat srebrnego medalisty Kail Piho.

 

W rywalizacji kobiet udział wzięły dwie zawodniczki. Rywalizację wygrała Annemarii Bendi a srebrny medal wywalczyła Triinu Hausenberg.

 

http://www.suusaliit.ee/bw_client_files/suusaliit/public/competition_result_file/341_160925_MN_KV_hypete_protokoll.pdf ( wyniki po skokach)

http://www.suusaliit.ee/bw_client_files/suusaliit/public/competition_result_file/342_160925_MN_KV_lopp-protokoll.pdf  (pełne wyniki)

 

Podwójnym mistrzem kraju został Kristjan Ilves który triumfował także w rywalizacji skoczków

 

Pierwsze dwa miejsca na podium zajęli specjaliści od kombinacji norweskiej a więc Kristjan Ilves i Karl-August Tiirmaa, trzecie miejsce zajął skoczek Martti Nomme. W zawodach wzięlo udział aż 23 zawodników a wśród nich m.in Illimar Paern który zakończył karierę kilka lat temu a także przyłapany zeszłego lata na paleniu marihuany Siim Tanel Sammelselg którzy zajęli odpowiednio 11 i 9 miejsce. 

 

W rywalizacji kobiet wygrała Triinu Hausenberg przed Annmarii Bendi i Sandrą Sillaste, w zmaganiach wzięło udział pięć zawodniczek w tym reprezentantka Łotwy Sarlote Skele która oddała najdłuższe skoki w konkursie jednak jej wyniku nie uwzględniono w oficjalnych wynikach zawodów.

 

http://www.suusaliit.ee/bw_client_files/suusaliit/public/competition_result_file/338_SH_M-absoluut_tulemused.pdf( wyniki mężczyzn)

http://www.suusaliit.ee/bw_client_files/suusaliit/public/competition_result_file/337_SH_N-absoluut_tulemused.pdf( wyniki kobiet)

 

 

Krajowe mistrzostwa zostały także rozegrane w Finlandii. Fińscy kombinatorzy rywalizowali w Lahti. Odbyły się zawody w kategorii seniorskiej jak i juniorskiej, a tytuły mistrzowskie wywalczyli Eero Hirvonen i Atte Kettunen.

 

Hirvonen pewnie wygrał serię skoków uzyskując 125,5 metra i na trasę biegu wyruszył z przewagą minuty i dwóch sekund nad Leevi Mutru, trzeci rezultat uzyskał najlepszy Fiński kombinator w ostatnich latach Ilkka Herola, który nie wystartował w biegu z powodu kontuzji dłoni.

 

Na trasie najlepiej spisał się Leevi Mutru który przegrał na mecie z Hirvonenem o zaledwie pół sekundy. Brązowy medal wywalczył Jim Haertull, czwarty był Arttu Maekiaho a piąty Matti Herola.

 

kombinacja

Medaliści zawodów na podium

 

W zawodach wystartowało zaledwie 10 zawodników, wśród których nie było wracającego do sportu po długiej przerwie Hannu Manninena. Taka liczba zawodników nie wróży nic dobrego fińskiej kombinacji, lecz w zawodach juniorskich konkurencja była większa.

 

W zawodach o tytuł mistrza Finlandii juniorów wystartowało 12 zawodników. Juniorzy w przeciwieństwie do swoich starszych kolegów rywalizowali nie na skoczni dużej lecz normalnej. Po serii skoków liderem był Atte Kettunen, jednak skok na odległość 95,5 metra dawał mu tylko 4 sekundy przewagi nad Otto Nittykoskim i 10 sekund przewagi nad Mikko Hulkko. Po części biegowej Kettunen powiększył przewagę nad Nittykoskim i wbiegł na metę 41 sekund przed nim, trzecie miejsce zajął Wille Karhumaa.

 

http://www.kilipa.com/skijumping/results/2016/lahti-kesa-sm-miehet-yleinen-2/

(wyniki po skokach-seniorzy)

https://www.webscorer.com/race?raceid=81220 

(pełne wyniki)

http://www.kilipa.com/skijumping/results/2016/lahti-kesa-sm-m18-2/

(wyniki po skokach juniorzy)

https://www.webscorer.com/race?raceid=81216

(pełne wyniki)

 

 

Krajowe mistrzostwa rozegrali także Rosjanie. Zawody odbyły się w Czajkowskim 16 i 18 września a w dwóch konkurencjach najlepszy okazał się Ernest Yahin. Pierwszego dnia rywalizacji areną zmagań była skocznia normalna kompleksu Śnieżynka. Po skokach wygrywał Ernest Yahin (98m), drugi był Timofey Borisov który skoczył 93 metry i do Yahina tracił 52 sekundy, trzeci był Niyaz Nabeev który uzyskał 88,5 metra.

Po skokach kombinatorzy musieli pokonać 7,5 kilometra biegu. Zawody wygrał Yahin który pokonał trasę biegu 26,8 sekundy przed piątym po skokach Samirze Mastievie, trzeci był Timofey Borisov. Na dużej skoczni ponownie triumfował Ernest Yahin który pokonał metę przed  Niyazem Nabeevem i trzecim Konstantinem Abramovem.

 

kombinacja

Medaliści letnich Mistrzostw Rosji w kombinacji norweskiej

 

Warto zauważyć że bieg na 7,5 km był biegiem przełajowym, natomiast bieg na 10 kilometrów odbył się na łyżworolkach.

 

ms

 

Komentarze - 1

Sakuraj

Opublikowano: 2016-10-07 13:48:11

No i fajnie, że ktoś nowy zaczął pisać artykuły, bo bida z nędzą tu była ostatnio jeżeli chodzi o kombinację. Teraz tylko Cieślar musi zacząć pokazywać się z podobnej strony co w Val di Fiemme i portal może zyska trochę więcej fanów od kombinacji. A jeżeli chodzi o mistrzostwa krajowe, to ciekawa sytuacja jest w Estonii. Mam nadzieję, że Kail Piho nie poddał się i dalej będzie trenował i występował w PŚ, zwłaszcza że sytuacja dla niego jest o tyle korzystna, że łatwiej teraz mu się zakwalifikować w PCR do TOP50 i przystąpić do biegu, a do tego większość zawodów wciąż jest na skoczniach z małymi różnicami(nie licząc Riibera) Karl August Tirmaa też najmłodszy nie jest, sukcesów ostatnio brak, ale jednak się nie poddaje. Nadzieją dla Estończyków wciąż jest Ilves i jego młodszy brat, Andreas który radzi sobie coraz lepiej i podejrzewam, że niedługo zdobędzie pierwsze punkty PK. Co do Finów, to dalej duży rozstrzał pomiędzy nieobecnym Herolą, Hirvonenem - którego stać na punkty a resztą zawodników. Skoki po 105m w Lahti które prezentują Salo czy Leinonen to pozycje po skokach w piątej dziesiątce, a w biegu przecież tego nie nadrobią. To oznacza, że fińska kadra i tak w 3 osobowym limicie będzie miała raczej też tylko dwóch punktujących regularnie zawodników, co i tak jest postępem. A u Rosjan pewnie dalej nic się nie zmieni, mają tylu aktywnych zawodników w bazie, a żaden nie jest wstanie zakręcić się w TOP 30 zimą w normalnych warunkach, regularnie od kilku lat. Jakby skleili skoki Yahina z biegiem Mastieva, to może by coś z tego wynikło

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl