Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

WADA zatwierdziła karę 4 lat dyskwalifikacji za pierwszy przypadek dopingu

Nartorolki -> Artykuły

2013-11-16

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) zatwierdziła na kongresie w Johannesburgu cztery lata dyskwalifikacji za pierwszy przypadek przyłapania sportowca na stosowaniu dopingu, zwiększając dotychczasową karę dwukrotnie. Zmiany będą obowiązywać od stycznia 2015.


Tym samym przyłapany na stosowaniu niedozwolonych środków zawodnik będzie musiał się liczyć z nieobecnością na kolejnych igrzyskach olimpijskich. Przewiduje się jednak łagodniejszy wymiar kary, jeśli oskarżony o doping przekona komisję dyscyplinarną, że nie było to z jego strony świadome działanie lub będzie współpracował podczas śledztwa.

Jak poinformował szef WADA John Fahey, decyzja o wydłużeniu zawieszenia została podjęta jednogłośnie.

"Jesteśmy teraz wyposażeni w przepisy, które pozwolą nam w najlepszy możliwy sposób ruszyć dalej. To dobrze dla sportu, zawodników i przyszłości" - podkreślił Fahey.

W regulaminie obowiązującym od 2004 roku pierwszy przypadek przyłapania na zakazanym procederze oznaczał dwuletnią dyskwalifikację, a drugi - dożywotni zakaz startów. Pięć lat później wprowadzono zapis mówiący o okolicznościach łagodzących lub zaostrzających sankcje.

W piątek zatwierdzono też zapis umożliwiający inspektorom kontrolowanie również członków sztabu szkoleniowego sportowców oraz przedłużenie obowiązkowego okresu przechowywania uzyskanych próbek z ośmiu do dziesięciu lat.

Zwrócono także uwagę, by w działania służące walce z dopingiem włączyły się w większym stopniu władze poszczególnych krajów, zwłaszcza tych, w których nie ma jeszcze agencji antydopingowych.

Konrad Rakowski Źródło: PAP

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl