Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Trzy nowe trasy nartorolkowe w Polsce

Nartorolki -> Nartorolki

2015-05-14

W najbliższych latach w naszym kraju mają powstać trzy nowe trasy do biegania na nartorolkach. Planowane inwestycje to Jakuszyce, Wisła Kubalonka i Ustjanowa k. Ustrzyk Dolnych. Taką informacją podzielił się prezes PZN Apoloniusz Tajner. Czy powstaną przed 2020 rokiem? Jedna na pewno.

 

Spotkanie, na którym miałem przyjemność być we wtorek 12 maja w siedzibie PZN dotyczyło tak wielu tematów, że spokojnie starczy na kolejne parę tekstów. Zaczyna się sezon nartorolkowy, dlatego zaczniemy od planowanych tras do biegania na nartorolkach.

 

Prezes Tajner powiedział o trzech inwestycjach, które związek razem z operatorami lokalnymi chce zrealizować w nadchodzących latach. Numerem jeden jest oczywiście Narodowa Trasa Nartorolkowa na trasach biegowych PZN w Wiśle Kubalonce. Plany, które istnieją już od dwóch lat, a które kosztowały kilkadziesiąt tysięcy złotych czekają na realizację, do której wydaje sie bliżej niż dalej. Trasy, które są własnością COS, a PZN je dzierżawi wymagały wylesienia paru hektarów, co - jak informuje prezes Tajner - zostało już załatwione z Lasami Państwowymi. Skąd w tym wszystkim LP? Część planowanej trasy będzie przebiegała właśnie po ich terenie.

 

Jednak największym problemem jest wyłączenie części obszaru planowanych tras z obszaru chronionego Natura 2000. Projekt znajduje sie w ministerstwie i czeka na aprobatę. Ale i to jeszcze nie będzie koniec administarcyjnych schodów. Po zebraniu wszystkich niezbędnych zezwoleń,  m.in. pozwolenia na odprowadzanie wody, należy się ubiegać o pozwolenie na budowę. Ile to potrwa, nie ośmielę się dywagować, ale wariant optymistyczny zakłada rozpoczęcie budowy w przyszłym roku. Za orientacyjny koszt rzędu 7 milionów złotych mamy mieć 3700 metrów trasy nartorolkowej.

 

Trasa w Ustjanowej to na razie dalekosiężny plan. Jak powiedział sekretarz Podkarpackiego Związku Narciarskiego Krzysztof Lachowski, jest plan zbudowania trasy nartorolkowej na trasach biegowych mieszczących się w Ustjanowej koło Ustrzyk Dolnych. Jednak do realizacji - jak sam przyznaje - bardzo daleka droga. Projekt znajduje się na razie na liście rezerwowej wojewódzkiego projektu poprawy infrastruktury sportowej w Bieszczadach. Termin ewentualnej daty rozpoczęcia inwestycji nie jest jeszcze znany.

 

Trzecią z planowanych inwestycji przy współudziale PZN jest trasa nartorolkowa na Polanie Jakuszyckiej. Jak pisaliśmy już w tym roku, na Polanie Jakuszyckiej powstanie całoroczny kompleks sportowy, w skład którego ma wejść rolkostrada. Ponieważ jak na razie nie ma zgody Lasów Państwowych na wyjście poza Polanę, rolkostrada będzie przebiegała na terenie planowanego ośrodka. Budowa ma się zacząć wiosną 2016 roku. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń istnieje możliwość wyjścia poza teren Polany i przedłużenie trasy. Jest jednak trasa, która może powstać niemal od razu. Jak  mówi komandor Biegu Piastów Dariusz Serafin, wystarczy poprawić asfalt na drodze do Orla.

 

Cieszy, że PZN angażuje się w te trzy projekty. Niezaprzeczalną zasługą Związku jest pomoc w wylesieniu kilku hektarów w projekcie na Kubalonce. Ponieważ podobne problemy wystapią w Jakuszycach, rozumiem, że Związek także w ten projekt zaangażuje swoje możliwości. Pozostaje czekać na efekty i piękny, równy asfalt pod kołami.

 

/KaCe/

 

Komentarze - 1

jerzyk

Opublikowano: 2015-05-14 21:25:12

Czyli najwcześniej z możliwych opcji jakakolwiek trasa nartorolkowa będzie gotowa na 2017 rok... znając realia to prędzej się brody dochowam no ale cóż widocznie nasze zachłanne pokolenie musi wymrzeć by doczekać się planów np tunelu narciarskiego

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl