Charlotte Kalla i Hans Christer Holund wygrywają Lysebotn Opp

Nartorolki -> Wyniki świat

2017-07-27

Lysebotn Opp – bieg pod górę popularnie z angielskiego nazywany uphillem na dystansie 7,5km z przewyższeniem 640m rozgrywany techniką dowolną, drugi wyścig w programie tegorocznego Blink Festivalu. Bardzo wymagający podbieg w pięknej scenerii w tym roku zdominowali Skandynawowie.

Szwedka Charlotte Kalla okazała się bezkonkurencyjna i wygrała z przewagą 40 sekund nad drugą, Norweżką Heidi Weng, na trzecim stopniu podium jej rodaczka - Marit Bjoergen, jej strata to już blisko 2 minuty. Czwarte miejsce dla Ranghild Hagi, piąta Krista Parmakoski, szósta pierwsza zawodniczka z poza Skandynawii – Amerykana Elizabeth Stephen. W biegu wystartowały cztery Polki, wszystkie biathlonistki, trzynaste miejsce zajęła Monika Hojnisz, strata Moniki to 4:35. Najlepsza z Polek zajęła drugą lokatę wśród zawodniczek, które specjalizują się w biegach z karabinem, dwunaste miejsce open i pierwsze wśród biathlonistek dla Justine Braisaz z Francji. Pozostałe Polski zajęły miejsca : Kamila Żuk – 33, +8:02; Kinga Mitoraj – 37, +8:16; Magdalena Gwizdoń – 45, +9:12.

W biegu mężczyzn jeszcze wyraźniejszym zwycięstwem niż w biegu pań popisał się Norweg – Hansa Christer Holund, który na pokonanie trasy potrzebował 27:37, drugi podobnie jak wczoraj Simen Hegstad Kruger, jego strata do zwycięzcy wyniosła 1:13 trzeci Fin Matii Heikkinen stracił 1:25. Czwarte miejsce zajął Henrik L’Abee-Lund, piąte Sjur Roethe, szóste Martin Johnsrud Sundby. Pierwszy zawodnik z poza Skandynawii to Lucas Boegl z Niemiec, który zajął dziewiąte miejsce. W tym biegu mamy jednego naszego reprezentanta. Maciej Staręga po przygodach na trasie i złamanym kiju, startując z ostatnim, 120-stym numerem startowym zajął ostatecznie 66 miejsce ze stratą niespełna 8 minut. Maciek wystartuje jutro w prologu – kwalifikacjach do biegu ze startu wspólnego na 15km, jednak o awans do niego będzie bardzo trudno, ponieważ większość miejsc jest już rozdanych dla najlepszych zawodników z zeszłego roku i z dzisiejszego biegu pod górę. Większa szansa dla naszego reprezentanta w niedzielę, w sprincie.

Zdjęcie : Axelar / Arild Aarnes (blinkfestivalen.no)