Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Mistrzostwa Świata Juniorów w konkurencjach klasycznych Wisła Szczyrk 2019

Biegi narciarskie Polska -> Strefa PZN

2017-05-09

Mistrzostwa Świata Juniorów i U-23 w konkurencjach klasycznych (skoki, biegi narciarskie i kombinacja norweska) mogą odbyć się w Polsce już w 2019 roku. Informację uzyskaliśmy bezpośrednio od prezesa PZN Apoloniusza Tajnera i podajemy ją jako pierwsi.

 

Rozmowy na ten temat prowadzone są od pewnego czasu, przy okazji Pucharu Świata w skokach w Wiśle rozmawiał  z nami o tym Walter Hofer (przyp. redakcji-dyrektor PŚ w skokach). Zawody miały by się odbyć na trasach Wisły Kubalonki, skoczni w Wiśle Malince i Szczyrku. Mamy już w tej sprawie zapewnienie o współpracy Marszałka Województwa Śląskiego - powiedział prezes Tajner.

 

Decyzja w tej sprawie ma zapaść pod koniec maja 2019, jak widać zarówno Polski Związek Narciarski jak też województwo śląskie są gotowe na podjęcie wyzwania.

Jestem pewien, że przy okazji uda nam się unowocześnić trasy na Kubalonce, prace nad systemem sztucznego dośnieżania są już bardzo zaawansowane, do tego planujemy wybudować na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle ekrany chroniące przed wiatrem- dodaje prezes PZN.

 

Mistrzostwa Świata Juniorów i U-23 w Polsce z pewnością przyczynią się do rozwoju dyscyplin klasycznych, a z wpomnianym wyżej systemem naśnieżania nie będzie obawy o odwołaniu i przeniesieniu mistrzowskiej imprezy jak miało to miejsce w przypadku polskich Mistrzostw Świata Juniorów z 2008 roku. Przypomnijmy, że wtedy zawody odwołano niemal w ostatniej chwili z powodu braku śniegu, skoki i kombinację norweską rozegrano w Zakopanem, biegi przeniesiono do Włoch.

 

kace

 

Komentarze - 13

anka medyńska

Opublikowano: 2017-05-09 21:04:10

1/Oby się udało! 2/ mnie natomiast bardziej zainteresowała informacja na stronie PZNu o powołaniach do kadr - szczególnie zasady tworzenia kadry młodzieżowej MIX i osoby do przeprowadzenia selekcji - p. Anny Staręgi: Kadra Narodowa Młodzieżowa MIX w biegach narciarskich zostanie wyłoniona spośród wytypowanych 15-20 kandydatów i kandydatek do końca maja 2017 roku po przeprowadzeniu badań wydolnościowych, lekarskich, testach sprawnościowych i analizie wyników sportowych oraz według posiadanych FIS-punktów. Do przeprowadzenia selekcji i zorganizowania tych zadań Zarząd wyznaczył Panią Annę Staręgę we współpracy z trenerem głównym Kadry Narodowej A MIX Januszem Krężelokiem. Moja jedna jedyna uwaga, która się tu nasuwa,może być wyrażona tylko i wyłącznie, biorąc pod uwagę szacunek do p. G. Staręgi ze względu na działalność klubową ( proszę nie mylić ze stanowiskiem Przewodniczącego Komisji Biegów Narciarskich) jednym słowem - NEPOTYZM. Do tego akceptowany w środowisku biegów. Nie rozumiem jakie dokonania p. Anna Staręga ma jako selekcjoner jakiejkolwiek kadry, żeby została wyznaczona do takich działań. Fakt prowadzenia przez p.G.Staręgę klubu z sukcesami nie przechodzi chyba w genach na dzieci? Rozumiem, że p.A.Staręga jest osobą wielofunkcyjną i w tym samym czasie biega, jak również pełni rolę asystenta delegata podczas zawodów krajowej rangi ale przynajmniej z szacunku do środowiska, w którym się obraca, najpierw swoje zdolności powinna pokazać jako trener z prawdziwego zdarzenia, po to by następnie sięgać po stanowiska selekcjonera i jeszcze inne. Na chwilę obecną takie "poczynania" mają najzwyczajniej zapach braku etyki. Do selekcji w zupełności wystarczyłby trener Krężelok wraz z badaniami, testami itp. FIS punkty są na stronie FIS - dostępne dla każdego. A zawodników nie liczy się u nas w setkach, żeby z nich wybierać 20 do selekcji. Tworzenie kolejnego zlecenia dla selekcjonera jest po prostu finansowaniem stanowiska, które przy takiej ilości zawodników w PL na chwilę obecną, jest niepotrzebne. Może za 3-4 lata będzie bardzo potrzebne i sensowne. A p. Staręga będzie już mogła pochwalić się "dobrym nosem" do wyboru zawodników - czego dowodem będą jej wychowankowie w biegach. Patrząc z boku, jako obserwator, jednocześnie bardzo zaangażowany w to, aby biegi zaczęły funkcjonować w sposób godny i prawidłowy, jestem zniesmaczona i zażenowana takimi zachowaniami i pełną ich akceptacją w środowisku trenerskim i zawodników.

Realista

Opublikowano: 2017-05-09 21:26:44

A mnie martwi ze zawodnicy z Turcji nie przyjada ze wzgledow bezpieczenstwa.. Z tych samych wzgledow PZN moze odwolac niespodziewanie udzial naszych zawodnikow..I sam Sekretarz Generalny to ogłosi jak będzie trzeba.

cd..

Opublikowano: 2017-05-09 22:35:40

Największą zasługą pani Anny S. jest to ze jest corka wybitnego i zasluzonego w pogrążaniu BN w Polsce Grzegorza i jeszcze czyjąś siostrą. Porażką jest to, że nie wywalczyla stypendium na MP 2017 w konkurencji pod nią stworzonej przez ojca czyli teamsprint mix. Te właśnie kwalifikacje wystarczają do tego zeby zostala obecnie wcisnieta w ramach nepotyzmu na wydumane fikcyjne stanowisko ogladania oczywistych tabelek na stronie internetowej FIS dla PZN i jezdzenia z młodzieżą na zagraniczne wycieczki. A srodowisku trenerów BN w to graj.

obserwator

Opublikowano: 2017-05-10 13:52:43

Zgadzam się całkowicie z panią Medyńską będą przebirać w tych młodych jak by było ich z setka nie tędy droga.Nic się nie zmienia towarzystwo robie swoje a tej garstce młodych ludzi mówi się nie.Młody zapał się gasi no cóż oby Ci młodzi się nie poddawali tego im z całego serca życzę.

Trener

Opublikowano: 2017-05-10 18:54:57

Selekcją do kadry powinny być uzyskane wyniki w minionym sezonie. Wynik świadczy o zawodniku , jego pracy, umiejętności przełożenie wydolności ,radzenia sobie ze stresem i przygotowania technicznego. Badania są istotne ale powinny służyć do późniejszego planowania treningu i mądrego kierowania zawodnikiem uwzględniając jego potencjał.Tak widzi to trener z 30-letnim doświadczeniem. Miłeby były również konsultacje i współpraca z trenerami klubowym lub szkolnymi aby zawodnik był prowadzony płynnie bez huśtawki i zaburzeń w procesie szkolenia.

xyz

Opublikowano: 2017-05-10 19:46:31

Oczywiście ze tak. Sugerując się testami sprawnosciowymi i wydolnosciowymi niejaki Sundby nigdy by nie biegal;). W wieku lat 17-18 miał wyniki badań dużo słabsze niż jego rówieśnicy. Ale całościowo był w ich czołówce. I była to wypadkowa tego,o czym pisze Pan powyżej.

Chmura

Opublikowano: 2017-05-11 11:08:36

I tak powoli ale z sukcesem wykończą polskie biegi narciarskie. O ile pamiętam cykl zawodów Bieg na Igrzyska miało zachęcać najmłodszych do biegania to z perspektywy czasu zauważyłem, że te zawody są organizowane dla Juniora - ki B A i Seniora - ki ale nie dla najmłodszych. Tak ja uważam ale jeżeli jest inaczej to proszę mnie uświadomić, że się mylę. Pozdrawiam

Kuba Cieślar

Opublikowano: 2017-05-11 11:18:50

Tutaj zdania sa podzielone. Dla najmłodszych są Ligi Regionalne, nie ma sensu wozić dzieci przez 6 weekendów po całej Polsce. Koszty!

Zainteresowany

Opublikowano: 2017-05-11 21:02:24

Koszty to jedno Męczenie dzieciaków długimi podróżami to druga strona medalu Jeśli mają biegać to się jeszcze najeżdżą;) Nie powinno się trenować ze względu na fajne wycieczki na weekend a przy tym jakieś tam zawodziki na 2 km, tylko trenować po to żeby osiągać sukcesy i stawać się coraz lepszym. Poza tym w tych najmłodszych czołówka zazwyczaj jest taka sama, zresztą u starszych niewiele się ten układ rozni, ze wzgledu na ogromna roznice poziomów sportowych, zaangażowania, sprzętu, smarowania. Pierwszą 6 w większości kategorii można wytypować już po pierwszych zawodach. Jedni traktują to aż nadto poważnie- w przypadku niektorych dzieci, dla ktorych to raczej powinna byc dobra zabawa a nie rygor, testowanie nart itp a inni mają to głęboko w poważaniu, trenują z przyzwyczajenia, od niechcenia, jeżdżą sobie na wycieczki za klubowe pieniądze, których zawsze jest mało.. Ot takie moje ogólne spostrzeżenie.

Chmura

Opublikowano: 2017-05-12 07:34:29

Ok to rozumiem ale mam wrażenie, że firma która organizuje BNI wyręcza PZN i OZN bo nie muszą organizować zawodów dla starszych grup. Być może się mylę jeśli tak to proszę o wyjaśnienie mi tego. Pozdrawiam

redakcja

Opublikowano: 2017-05-12 07:54:33

Jeżeli chodzi o PZN to dokładnie tak jest. OZN z kolei, w wyjątkiem Tatrzańskiego i Śląsko-beskidzkiego nie mają swoich dochodów (vide PŚ w skokach), także organizowanie przez ak-pol zawodów BNI jest jakimś wyjściem. Trzeba pamietać, że biegi Pucharu Grupy Azoty (BNI) sa praktycznie jedynymi zawodami dla zawodników w kraju, oczywiście z wyjątkiem mistrzostw kraju w różnych kategoriach.

Chmura

Opublikowano: 2017-05-12 09:54:13

Dziękuję za wyjaśnienia. POZDRAWIAM

xyz

Opublikowano: 2017-05-12 04:27:23

Biorą przykład z kolegów i koleżanek z kadry seniorskiej:). Tylko starsi woza się po świecie.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl