Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Co z Ligami Regionalnymi, czyli wiemy, że nic nie wiemy

Biegi narciarskie Polska -> Strefa PZN

2017-12-26

Sezon biegów narciarskich FIS na świecie zbliża się do końca pierwszego periodu (części), w naszym narciarsko-biegowym trzecim świecie jakoś dziwnie cicho i spokojnie. Z jednym wyjątkiem. Ligi Regionalne - będą czy nie będą - to już wręcz szkspirowskie pytanie.

 

Od kilku tygodni temat organizowania w bieżącym sezonie Lig Regionalnych jest jednym z bardziej newralgicznych w świecie polskich biegów narciarskich. Pytanie "będą czy nie będą" odmienianie jest przez wszelkie możliwe przypadki. Czas na odpowiedź, przynajmniej częściową.

 

Skąd odpowiedź, zapytacie, ano ze źródła, czyli Polskiego Związku Narciarskiego. Kilkanaście dni, kilkanaście telefonów i żadnej, niestety, informacji oficjalnej. Nieoficjalnych za to sporo. Na pewno odbędzie sie kolejny już sezon największej imprezy cyklicznej w kraju, czyli Małopolskiej Ligi Szkolnej SZS w biegach narciarskich (oczywiście Liga Małopolska odbywa się od lat niezmiennie i w tym sezonie jest tak samo). Liga Małopolska poprzednie dwa sezony, jak cztery pozostałe, czyli Dolnośląska, Śląsko-Beskidzka, Podkarpacko-Lubelska i Mazowiecko-Północna w ubiegłych dwóch sezonach mogły liczyć na wsparcie tytularnego sponsora biegów narciarskich w PZN - Grupy Azoty. Organizatorzy poszczególnych Lig inkasowali pięc tysięcy złotych na każdą edycję zawodów. Działo się, dzieci biegały od Mazur po Sudety, bywało, że w jednym dniu stanęło na starcie prawie 1000 młodych zawodniczek i zawodników. Była nadzieja...

Niestety Grupa Azoty nadal nie podpisała umowy z Polskim Związkiem Narciarskim.

 

Sytuacja na dzień dzisiejszy wygląda w ten sposób, że nadal wiemy, że nic nie wiemy. Polski Związek Narciarski jak ognia unika tematu jakichkolwiek zobowiązań dotyczącyh Lig Regionalnych. Nie mówimy, że zostawimy Ligi bez wsparcia - usłyszałem w rozmowie telefonicznej. Niestety nie mówią także, że wesprą!

 

Zapytacie, dlaczego nie podaję źródła? Ponieważ to wszystko są, podkreślę raz jeszcze, informacje nieoficjalne. Oficjalny komunikat to broń groźna i obosieczna... Zainteresowanym powiem, że osobą, która odpowiada w zarządzie PZN za biegi narciarskie, jest sam prezes PZN Apoloniusz Tajner.

 

Podsumowując krótko, na dzisiaj Ligi Regionalne są jak Króliczek obserwowany przez Puchatka, czyli im bardziej Puchatek zaglądał do Króliczka, tym bardziej go tam nie było...

 

Kuba Cieślar

 

Komentarze - 12

Trener

Opublikowano: 2017-12-22 18:02:22

Niestety najbardziej pokrzywdzony jest młodzież, a w szczególności kategoria Junior D. W niektórych regionach nie mają gdzie startować. To po co oni trenująć? Jest to wielka porażka Komisji Biegów, która dopuściła do takiej sytuacji.Nie dziwię się, że coraz więcej wybiera biatlon.

jak to jest?

Opublikowano: 2017-12-22 18:07:23

Droga Redakcjo, proszę mi wytłumaczyć jak to jest - Narodowy Program Rozwoju Biegów Narciarskich - czyli wg mnie to strategia określająca cele, czas realizacji, podmioty zaangażowane w realizację, koszt realizacji, osoby odpowiedzialne i szereg może mniej ale równie istotnych elementów/jeśli coś istotnego pominąłem to poprawcie/ i tu pytanie : gdzie jest ten program? czy fizycznie jest dostępny/wersja papierowa/? czy to możliwe,że tak od po prostu już nie jest realizowany, kto o tym decyduje, są programy roczne kilku letnie, sezonowe - ten to niby jaki?. Jak z tym programem jest?

Kuba Cieślar

Opublikowano: 2017-12-22 19:27:35

NPRBN to takie wg mnie oczywiście alibi, PZN organizuje i ma święty spokój. Nie można związkowi zarzucić, ze nic nie robi dla biegów.

otto

Opublikowano: 2017-12-22 19:30:25

Nie pojęte w tym wszystkim jest jak można uzależniać rozwój biegów narciarskich w najmłodszych grupach wiekowych od sponsora. Kwota jaką podajecie żeby zorganizować cykl jest śmieszna, PZN powinien sam wyłożyć te grosze. Wszystko powinno być już jasne na co najmniej rok wcześniej.Ale co tam w Mistrzostwach Polski na nartorolkach rozdaje się jako nagrody ulotki reklamowe.

Kuba Cieślar

Opublikowano: 2017-12-22 19:34:44

Pięć tysięcy nie jest za cykl, a pojedyńcze zawody/edycję Ligi, a uwierz za ta kwotę zawody można już spokojnie zrobić. Okręgowy Związek Narciarski (bo poza Małopolską właśnie Okręgi były odpowiedzialne za Ligi) dostawał łącznie 25 tysięcy złotych od Grupy Azoty, dodatkowo 2500zł dostawał koordynator regionalny za sezon.

???

Opublikowano: 2017-12-22 19:58:44

Kuba, to rozumiem, że żadnego narodowego a nawet nie narodowego PROGRAMU!!!! rozwoju biegów narciarskich nie było i nie ma? To tylko taki chwyt? tak jak z wyprzedażą w galeriach? Tak sobie ktoś określił dogadał się ze spółką skarbu państwa, coś tam porobił bez specjalnego planu i składu i teraz cisza? Dobrze to rozumiem?

Kuba Cieślar

Opublikowano: 2017-12-22 20:06:31

Programu jako takiego nie widziałem, sorry

;)))

Opublikowano: 2017-12-22 22:12:51

No oczywiście że nic nigdy nie było i nie ma prócz mądrej nazwy. Skąd to zdziwienie? Ktoś tutaj wierzył w istnienie prawdziwego programu? Co na ten temat ma do powiedzenia przewodniczący komisji biegów??? Ile razy wystosował pismo do Zarządu o wskazanie programu oraz o plan finansowania owego na sezon? Ale taakkk, już niebawem w Ustrzykach na pucharze Polski, przybijecie sobie z p.Grzegorzem piątki i z uśmiechem pogadacie o pogodzie. Bo cóż on może biedny...I tak kolejny rok będzie narzekanie. A to nie PZN jest zły,PZN jest rozsądny - po co mają finansować nieudolne towarzystwo.

Kuba Cieślar

Opublikowano: 2017-12-22 22:23:40

Sporo w tym racji, niestety!

LUDZIE?!!!!!!!!!!!!!!!!!

Opublikowano: 2017-12-22 22:28:39

naprawdę tak musi być co roku?

;)))

Opublikowano: 2017-12-23 09:09:56

Tak, musi. A środowisko nadal będzie uważało,ze na stanowiskach są odpowiedni ludzie;). Taka mentalność. Nie wiem czy polska ale na pewno środowiska biegowego. Nie amatorskiego.

Ada

Opublikowano: 2017-12-23 13:57:05

Tak będzie dalej póki świąt biegów nie będzie oczyszczony najwyższą pora na konkretne zmiany i tylko wtedy nasze dzieci i młodzież będą mogli istnieć .Jak na razie biegi w Polsce to tylko prowizorka od lat się dużo mówi a za tym nie idzie odpowiedzialność środowiska biegów.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl