Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

FIS a sprawa długości kijów raz jeszcze, oraz jak to będzie w Polsce [TABELA DŁUGOŚCI]

Biegi narciarskie Polska -> Strefa PZN

2016-11-12

Nowa regulacja Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) dotycząca dopuszczalnej długości kijów w stylu klasycznym ma ciąg dalszy. Oficjalnie potwierdzono nowy przepis, który mówi o dopuszczalnej długości kija narciarskiego o wysokości 83% wzrostu zawodnika.

 

Ostatnio cytowaliśmy dyrektora biegów w FIS Francuza Pierre Mignerey (TUTAJ) , który mówił o nowym przepisie i jego zastosowaniu w praktyce. Nastąpiła jedna znacząca zmiana, otóż słynne już 83% będzie obowiązywało tylko zawodników z licencjami FIS, a nie jak zakładano pierwotnie wszystkich uczestnków zawodów pod egidą FIS (Worldloppet, Euroloppet itp).

Zmiana bardzo znacząca dla amatorów biegających na nartach, którym wcześniejsza regulacja także nakazywała skracać swoje kije. Teraz mogą spać spokojnie, te przepisy nie są dla nich obowiązujące.

Przypomniano także regulację dotyczącą kijów do stylu dowolnego (łyżwa) - tutaj długość kijów nie może przekraczać 100% wzrostu zawodnika, stojącego w butach narciarskich.

 

Sama zasada obliczania 83% nie zmienia się i wygląda jak na ilustracji poniżej.

 

kije

 

Uregulowano także sprawę przypadków złamania kijka w czasie zawodów.

Jeżeli nastąpi wymiana kija w czasie biegu, uszkodzenie/złamanie itp przypadki, drugi wymieniony kij nie musi być zgodny z regułą 83%. Jeżeli jednak zawodnik/zawodniczka wymieni oba kije, wtedy muszą być regulaminowe.

 

83% w Polsce.

Jakub Michalczuk odpowiedzialny w PZN min za licencje i przepisy PZN i FIS udzielił nam w czwartek wyczerpujących odpowiedzi. W Polsce w zawodach pod egidą Polskiego Związku Narciarskiego, zasada 83% będzie obowiązywała tylko w Mistrzostwach Polski Seniorów 2017, czyli zarówno w pierwszej ich części rozgrywanej na Kubalonce jak też w drugiej rozgrywanej na Polanie Jakuszyckiej. W zawodach Slavic Cup (Puchar Kontynentalny FIS) obowiązuje oczywiście z urzędu.

Regulacje dotyczące MP Juniorów i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zostaną jeszcze skonsultowane z środowiskiem i podane do wiadomości prawdopodobnie na konferencji trenerów i instruktorów PZN w Szczyrku w najbliższy weekend 18-20 listopada. Oczywiście poinformujemy o tym na skipolu.

 

W nowym przepisie regulaminu FIS (ICR 343.8.1) pomyślano także o praktycznej tabelce przeliczeniowej dla zawodników. Teraz sami możecie bez dodatkowego kłopotu znaleźć sobie długośc kija jaka będzie obowiązująca dla Was wg nowych przepisów. Tabela znajduje się na stronie drugiej załączonego dokumentu.

Zapraszamy TUTAJ.

 

kace

 

Komentarze - 1

amator

Opublikowano: 2016-11-12 22:23:42

no nie wierzę, przecie ja przy 175cm jeżdżę na 150cm i nawet mi przez myśl nie przeszło, że mogę przekroczyć nową normę :) dobrze być amatorem :)

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl