Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Mateusz Chowaniak - nie wiem dlaczego nie jestem w kadrze

Biegi narciarskie Polska -> Wywiady

2014-09-03

Rozmowa z multimedalistą zawodów rangi mistrzowskiej  w biegach narciarskich (Olimpiada Młodzieży, Mistrzostwa Polski Juniorów) , byłym kadrowiczem "młodzieżówki" ,zawodnikiem klubu UKS Regle Kościelisko Mateuszem Chowaniakiem. Rozmawia Angelika Leśnik - Barglik.

 

Angelika Leśnik-Barglik .
 Jak zareagowałeś na decyzje, że nie ma Cie już w Kadrze Młodzieżowej, mimo że jesteś drugi  w rankingu Pucharu Polski  a na twoje miejsce wskoczyła osoba z dwunastego miejsca?
Mateusz Chowaniak;
Na początku bardzo się zdziwiłem, ponieważ parę tygodni wcześniej otrzymałem informację, że dalej będę w kadrze. Razem z trenerem próbowałem dowiedzieć się dlaczego tak jest ale nikt z prezesów PZN i trenerów kadrowych  nie udzielił nam informacji i do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pismo, które zostało wysłane ponad 3 miesiące temu.


ALB.  Czy według Ciebie taka decyzja może mieć wpływ na  zmniejszenie poziomu  w biegach narciarskich ?
MCH.  Zdecydowanie tak, ponieważ jak tak dalej będzie to za parę lat już nikt w Polsce nie będzie trenował tej dyscypliny


ALB;  Powyższa decyzja bardziej Cie zmobilizowała do trenowania czy jednak nie masz zamiaru już trenować.
MCH;   Na początku prawie nic nie trenowałem ponieważ myślałem, że to nie ma sensu, ale później postanowiłem, że nie ma co się poddawać i trzeba dalej trenować i robić to co się lubi i w czym jest się dobrym.


ALB . Na samym początku swojej kariery zastanawiałeś jaką dyscyplinę sportu wybrać, pamiętam że wachałeś się po między piłką nożna a biegami narciarskimi. Czy teraz nie żałujesz  ze wybrałeś biegi narciarskie?
MCH. W  100% nie żałuję ponieważ w piłce nożnej na pewno bym nie osiągnął takich wyników jak do tej pory w biegach, a poza  tym piłka nożna w moim rejonie jest bardzo słabo rozwijającym się sportem .


ALB.  Jakie macie plany z  trenerem klubowym Jurkiem Leśnikiem na nadchodzący sezon?
MCH. Na pewno to dobrze przygotować się do sezonu zimowego a co do startów jeszcze nie planowaliśmy.


ALB.  Czy warunki treningowe i  obozy wyjazdowe  z trenerem klubowym są według ciebie na wysokim poziomie?
MCH. Jak najbardziej tak, w klubie trenuje mi się bardzo dobrze, obozy mamy przeprowadzane na wysokim poziomie i myślę, że czuję się lepiej niż w kadrze.


ALB.  Czy jeśli dostaniesz ponownie powołany do Kadry Młodzieżowej to  wrócisz?
MCH. Trudno jest zdecydować się na coś, na czym się już raz zawiodłeś. Gdybym dostał taką propozycje to z pewnością musiałbym się poważnie nad tym zastanowić. W obecnej sytuacji o tym nie myślę. Zastanawiające jest również fakt odsunięcia mnie i Wojtka (Suchwałki, także medalisty OOM i MPJ - przyp.redakcji)  z grupy szkoleniowej podobno z braku funduszy ,ale znalazło się miejsce dla jeszcze jednego trenera . Ciekawe jest także to że wszyscy zawodnicy są z klubów śląskich, może górale z pod Tatr  mają słabe geny...

 

W artykule powiązanym poniżej,  rozmowa z zawodnikiem z 2012 roku - red.

Komentarze - 23

kibic

Opublikowano: 2014-09-03 14:47:16

Bardzo mocno kibicuję Mateuszowi, super zawodnik z potencjałem. Również nie rozumiem, dlaczego ani Mateusza, ani Wojtka Suchwałko nie ma w kadrze...

ziemniak

Opublikowano: 2014-09-03 15:18:55

Mateusza w kadrze nie ma, Wojtka Suchwałki też, rozumiem, że ci którzy są w kadrze młodzieżowej leją ich na każdych zawodach. A, jeszcze co do miejsc w kadrze, Mateusz ma rację, zmniejszyli liczbę zawodników do 4-ech, ale miejsce dla następnego trenera się znalazło, oj prywata rządzi, prywata, ciekawe czy pan prezes wie co sie w biegach dzieje

biegaczka

Opublikowano: 2014-09-03 21:57:59

Prawda jest taka, ze biegi narciarskie w Polsce upadają a to wszystko przez załatwianie wszystkiego za plecami innych. Kto ma znajomości ten się dostaje do kadry, widać to w tym roku po składzie kadry młodzieżowej jaka została wybrana wśród chłopaków. To co się dzieje to jest żenada i prowadzi jedynie do upadku tego sportu w Polsce.

OBSERWATOR

Opublikowano: 2014-09-04 09:44:57

szkoda utalentowanych młodych biegaczy ,moim skromnym zdaniem znaczący wpływ na taki stan rzeczy ma brak zainteresowania polskich mediów rozpowszechnianiem biegów narciarskich w Polsce jako najlepszej formy ruchu w sezonie zimowym, to właśnie prowadzi do upadku biegów narciarskich w naszym kraju /biegi narciarskie przegrały z piłką kopaną , rzucaną i zbijaną itd... /, a jest to najlepsza forma ruchu dla każdego człowieka w każdym wieku /zwłaszcza styl klasyczny /, Co Wy na to ?

skiman

Opublikowano: 2014-09-04 10:14:31

Jak najbardziej masz rację, biegi narciarskie uaktywniają chyba największą ilość mięśni. Niestety jest to dyscyplina, która wymaga wielu wyrzeczeń i mówiąc potocznie przy której trzeba się spocić, a to już za bardzo popularne nie jest. Z drugiej strony, dziesiątki, setki tysięcy ludzi biega na nogach, trzeba tylko pomyśleć jak "przerzucić" ich na biegówki.

Kamil

Opublikowano: 2014-09-04 10:03:38

Mateusz to pewnie fajny chłopak, ale w najważniejszym dla niego występie w minionym sezonie, czyli PŚ w Jakuszycach... zszedł z trasy. Dostał szansę, o jakiej wielu może pomarzyć, a odpuścił. Ok, możecie mówić, że to jeden występ itd., ale jako bezstronny obserwator to za to minus (na nogach się nie słaniał, żeby było jasne).

LESNIK JUREK

Opublikowano: 2014-09-04 11:19:44

Kamil twoje wypowiedzi do tej pory byly o.k. ale tym razem wypowiadasz się jak byś nigdy nie startowal na nartach.Doskonale wiesz ile składowych decyduje o dobrym występie na zawodach a na zawodach tej rangi tym bardziej.

Kamil

Opublikowano: 2014-09-04 13:33:41

Wiem, że wiele składowych i naprawdę mam wiele wyrozumiałości dla polskich zawodników, ale jeśli ze zdrowiem było ok, tylko tempo konkurentów za szybkie, to ja bym stanął na rzęsach i powalczył do końca. To zresztą pewnie nie miało żadnego wpływu na decyzję trenerów (czy kto tam decyduje) o powołaniach. Generalnie najgorsze i najsmutniejsze jest moim zdaniem to, że w tym całym naszym narciarstwie światku bycie w kadrze lub poza nią to jest jak decyzja o życiu lub narciarskiej śmierci.

gruby

Opublikowano: 2014-09-04 11:40:11

Już nie o wynik chodzi ale o samą postawę, był na PŚ i nie ukończył biegu przed swoją publicznością, trochę wstyd :/ prawdziwy sportowiec potrafi cieszyć się ze zwycięstwa ale i porażkę przyjmuje z podniesionym czołem. A bieg kończy się na Mecie i walczy się do końca. :)

zawodnik

Opublikowano: 2014-09-04 11:43:34

Oszem, Mateusz na PŚ w Jakuszycach zszedł z trasy, o tym się pamięta, a to że w Rankingu Polski zajął drugie miejsce jest nie ważne? Na najważniejszej polskiej imprezie (OOM) zdobywał medale, natomiast inni zawodnicy obecnej kadry młodzieżowej tego nie robili. W takim razie pytanie, po co wogołe rankingi Pucharu Polski, skoro nikt nie bierze tego pod uwagę i zawodnik zajmujący drugie miejsce wylatuje z kadry a jego miejsce zajmuje zawodnik dość sporo pozycji za nim?

skiman

Opublikowano: 2014-09-04 12:12:12

I to jest bardzo dobre pytanie odnośnie Rankingu Pucharu Polski. Po co jest, to chyba tylko skipol wie, w końcu robi go od paru lat haha

profesor

Opublikowano: 2014-09-04 12:39:50

Rankingi prowadzone są przede wszystkim dla statystyk a nie do powołań kadry tak to przynajmniej wygląda na dzień dzisiejszy

LEŚNIK JUREK

Opublikowano: 2014-09-04 15:49:35

Nie chciał bym być zawodnikiem Kamila skreślił by mnie po pierwszym słabym starcie .W pracy trenerskiej cierpliwość , praca i wiara w to co się robi jest ważniejsze. A to był pierwszy start na poważnej imprezie jeszcze nieopierzonego juniora.Może trenerzy przeszacowali jego gotowość ,a może była inna przyczyna.Pozdrawiam to wszystko na ten temat.

edzio

Opublikowano: 2014-09-04 17:43:06

Ale się stała tragedia, nie pierwszy i nie ostatni wyleciał po sezonie z kadry, takich jak Mateusz jest więcej i nie narzekają. A tu się stała tragedia. Śmiechu warte.

skiman

Opublikowano: 2014-09-04 19:41:44

Nie zgadzam się, myślisz, że mamy tylu dobrych zawodników? Nie stać nas na odrzucanie medalistów! Obaj Chowaniak i Suchwałko nie zostali odsunięci od kadry za słabe wyniki, tylko, co jest przykre, przez układy!

123

Opublikowano: 2014-09-04 20:11:19

Ciekawa ta dyskusja ale prawie pół roku spóźniona :) I skoro o układach mowa to najpierw bym się zastanowił czy przypadkiem trener Leśnik nie przehandlował miejsca Mateusza za Magdę, która już kolejny sezon się nie wyróżnia a do kadry jest za stara...

narciarz

Opublikowano: 2014-09-04 20:33:24

Myślę,, Chowaniak i Suchwaałko powinni przygotować się do sezonu i pokazać kadrowiczom ,kto jest lepszy ale o ile wiem do ich rywalizacji nie będzie liczyła rywalizacja krajowa ,a starty zagraniczne a tam ich nie będzie ha??ha??

leŚNIK JUREK

Opublikowano: 2014-09-05 06:10:17

LESNIK JUREK

Opublikowano: 2014-09-05 06:18:03

Do123 takie debilizmy możesz pisać nie ujawniając się, te wypowiedzi pod pseudonimami traktuję jako ''złote myśli'' osób ktorym brak odwagi i żal mi ich.

Patryk Polok

Opublikowano: 2014-09-10 10:48:45

Skończcie płakać nad rozlanym mlekiem! Jeżeli jest dobry to niech pokaże swoje możliwości i "zleje" wszystkich kadrowiczów w zimie!!! A poza tym czy gość jest chociaż Mistrzem tudzież Wicemistrzem Świata żeby tak sie o tym rozpisywać ??

Kuba_skipol

Opublikowano: 2014-09-10 12:47:36

To nie chodzi o to, czy jest mistrzem czy v-ce mistrzem świata, wywiad przeprowadzony przez naszą redaktor pokazuje pewien system, a raczej jego brak. Uważam, że w 40-milionowym kraju kadra młodzieżowa, bezpośrednie zaplecze kadry A powinna liczyć co najmniej dwa razy tyle zawodników ile trenuje właśnie w A. To są zawodnicy, którzy kiedyś (przynajmniej teoretycznie) mają zastąpić starszych kolegów. Jeżeli teraz w A trenuje ich czterech, a bezpośrednie zaplecze to także czterech to trochę to dziwnie wygląda.

Patryk Polok

Opublikowano: 2014-09-10 14:21:40

Co to ma do rzeczy... Tak już było za mojej kadencji i do tej pory nic sie nie zmieniło... A zanim PZN dojdzie do tego typu rozwiązań minie jeszcze dobrych parę lat!!!

Kuba_skipol

Opublikowano: 2014-09-10 17:03:20

Tu masz rację, przypadków takich jak Chowaniak było wiele i pewnie jeszcze trochę będzie, nie patrzyłbym na to jednak przez pryzmat nazwiska tylko schematu. Sam byłeś w podobnej sytuacji więc wiesz o co chodzi. Trafiło na Mateusza. Chyba, że uważasz, że lepiej nie pisać w ogóle...

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl