Izabela Marcisz wicemistrzynią świata juniorek w sprincie! [WYNIKI]

2020-02-29

Od biegów sprinterskich stylem dowolnym rozpoczęły się Mistrzostwa Świata Juniorów i U-23, które w najbliższych dniach będą odbywać się w niemieckim Oberwiesenthal. Izabela Marcisz zdobyła tytuł wicemistrzyni świata! Do awansu do finału 0,06 sekundy zabrakło Monice Skinder. Na ćwierćfinale swój występ zakończyli Karolina Kaleta i Sebastian Bryja.

KWALIFIKACJE:

W kwalifikacjach najlepsza była wielka faworytka całej imprezy, Norweżka Helene Marie Fosssholm z czasem 2:28.5. Na 9. miejscu uplasowała się Monika Skinder z 3,5 sekundy straty, a cztery pozycje niżej sklasyfikowana została Izabela Marcisz (+4,3 sekundy). Do rundy finałowej awansowała też Karolina Kaleta, która była 28. (+9,3 sekund). Jednej dziesiątej sekundy do awansu zabrakło Magdalenie Kobielusz, która ostatecznie zajęła 33. miejsce (+9,6 sekund).

WYNIKI KWALIFIKACJI JUNIOREK

Wśród juniorów najlepszy w kwalifikacjach był Amerykanin Gus Schumacher z czasem 2:26.3. Na 30. miejscu, ostatnim premiowanym awansem do finałów, uplasował się Sebastian Bryja (+7,6 sekund). Bardzo blisko przebrnięcia kwalifikacji był Piotr Sobiczewski, który zajął 31. pozycję i do awansu zabrakło mu zaledwie 0,3 sekundy. Na dalszych miejscach uplasowali się dwaj pozostali polscy juniorzy - Dawid Damian zajął 47. miejsce (+10,9 sekund), a Robert Bugara był 64. (+17,7 sekund).

WYNIKI KWALIFIKACJI JUNIORÓW

ĆWIERĆFINAŁY:

W ćwierćfinale jako pierwsza z Polek wystartowała Monika Skinder, która wystąpiła w biegu czwartym. 18-latka pewnie wygrała swój bieg z czasem 2:35.02. Swój bieg wygrała także Izabela Marcisz, która startowała w biegu piątym, z czasem 2:35.90. Jedną z jej rywalek była Karolina Kaleta, która zajęła 5. miesjce ze stratą 2,38 sekund i nie awansowała do najlepszej "12".

Wśród juniorów już w pierwszym biegu ćwierćfinałowym wystartował jedyny z Polaków, Sebastian Bryja. Rywalizujący m. in. ze zwycięzcą kwalifikacji Gusem Schumacherem Polak zajął 5. miejsce ze stratą 5,72 sekund do zwycięzcy. Miał jednak dużego pecha, bowiem w końcówce wyścigu został przybokowany przez przewróconego Norwega Larsa Agnara.

PÓŁFINAŁY:

Obie Polki wystąpiły w drugim półfinale. Triumfowała Izabela Marcisz z czasem 2:32.25. Do ostatnich metrów o awans walczyła Monika Skinder i do wyłonienia drugiego miejsca konieczny był fotofinisz. Ostatecznie Polka przegrała walkę z Jasmin Kaharą i zajęła 3. pozycję, która nie zapewniła jej miejsca w finale. W pierwszym półfinale zwyciężyła Helene Marie Fossesholm.

Wśród juniorów w pierwszym półfinale triumfował Szwajcar Valerio Grond z czasem 2:34.32. Na trzecim miejscu uplasował się bezkonkurencyjny dotychczas Gus Schumacher i nie awansował do finału. Szybciej pobiegli biegacze w drugim półfinale i to z tego biegu, w którym triumfował Ansgar Evensen, do ostatniego etapu przeszło czterech biegaczy.

FINAŁY:

W finale zwyciężyła Szwedka Louise Lindstroem z czasem 2:33.41 i pokonała o 0,47 sekundy Izabelę Marcisz. Polka do ostatnich metrów nie dała wyprzedzić się Szwajcarce Siri Wigger. Dopiero 5. miejsce zajęła dotychczas bezkonkurencyjna Fossesholm, która upadła w trakcie biegu.

Wśród mężczyzn najlepszy z dużą przewagą był Ansgar Evensen. Norweg zwyciężył z czasem 2.33:44 i wyprzedził o 2,32 sekund Szwajcara Valerio Gronda. Trzecie miejsce ze stratą 3,21 sekundy zajął Niemiec Maxim Cervinka.